Skip to Content

Закључак о рјешавању спора у скраћеном поступку - Вујичић Лука, Бања Лука

Постављено у
Верзија прилагођена за штампање

Број: 01-105-6/18/Р-83-148
Датум: 08.06.2018. 

На основу члана 33. став 1. тачка д) Пословника о раду Регулаторне комисије за енергетику Републике Српске (''Службени гласник Републике Српске'', број 59/10) и члана 72. Правилника о јавним расправама и рјешавању спорова и жалби (''Службени гласник Републике Српске'', број 70/10) у поступку рјешавања спора по захтјеву Вујичић Луке из Бање Луке, против Мјешовитог холдинга "ЕРС" - МП а.д. Требиње - ЗП "Електрокрајина" а.д. Бања Лука, РЈ "Електродистрибуција" Бања Лука, у вези са тарифама по којима се испоручује електрична енергија, односно у вези са обрачуном неовлаштене потрошње електричне енергије, Регулаторна комисија за енергетику Републике Српске, на 83. редовној сједници, одржаној 08.06.2018. године, у Требињу, донијела је 
 

З А К Љ У Ч А К

Спор покренут захтјевом Вујичић Луке из Бање Луке, против Мјешовитог холдинга "ЕРС" - МП а.д. Требиње - ЗП "Електрокрајина" а.д. Бања Лука, РЈ "Електродистрибуција" Бања Лука, у вези са тарифама по којима се испоручује електрична енергија, односно у вези са обрачуном неовлаштене потрошње електричне енергије, рјешаваће се у скраћеном поступку.
 

О б р а з л о ж е њ е

Регулаторна комисија за енергетику Републике Српске (у даљем тексту: Регулаторна комисија) примила је, дана 13.02.2018. године, захтјев за рјешавање спора Вујичић Луке из Бање Луке (у даљем тексту: подносилац захтјева), као и допуну овог захтјева од 07.03.2018. године, против Мјешовитог холдинга "ЕРС" - МП а.д. Требиње - ЗП "Електрокрајина" а.д. Бања Лука, РЈ "Електродистрибуција" Бања Лука (у даљем тексту: противна страна), у вези са тарифама по којима се испоручује електрична енергија, односно у вези са обрачуном неовлаштене потрошње електричне енергије. Подносилац захтјева је у свом поднеску приговорио на обрачун неовлаштене потрошње који му је фактурисала противна страна, јер је контролом мјерног мјеста констатовала да се електрична енергија троши супротно намјени одобреној у електроенергетској сагласности, односно да се преко бројила из категорије потрошње ''домаћинство'' електричном енергијом напаја и пословни простор у приземљу објекта. У поднеску се указује да је подносилац захтјева противној страни поднио приговор на исправност бројила, те су запослени противне стране приликом контроле мјерног мјеста утврдили наведену неовлаштену потрошњу, а, дана 22.05.2017. године, извршили су и замјену бројила. Подносилац захтјева је истакао да у пословном простору нема потрошње електричне енергије и да се само испред објекта привремено обавља продаја цвијећа. Такође, подносилац захтјева је указао да је тек од 01.09.2017. године прикључио пословни простор у складу са прописима, те да пословни простор није издат у закуп и да у њему нема потрошње електричне енергије. Како сматра да противна страна није имала основ да изврши обрачун неовлаштене потрошње електричне енергије, подносилац захтјева се обратио Регулаторној комисији захтјевом за рјешавање спора.
Дана 22.05.2018. године, Регулаторна комисија је примила изјашњење противне стране о захтјеву подносиоца, у коме је наведено да је контролом мјерног мјеста подносиоца захтјева ЕД број 101038860, дана 19.05.2017. године, утврђено да се преко овог мјерног мјеста електричном енергијом снабдијева домаћинство и пословни простор, а што је констатовано Записиком о утврђивању неовлаштене потрошње број 001/0001057. Како противна страна наводи, након утврђивања неовлаштене потрошње из члана 89. став 1. тачка д) Општих услова за испоруку и снабдијевање електричном енергијом - Пречишћени текст ("Службени гласник Републике Српске", број 90/12) - у даљем тексту: Општи услови, сачињен је обрачун неовлаштене потрошње за период од 19.05.2016. – 19.05.2017. године и подносиоцу захтјева је, дана 02.06.2017. године, фактурисан рачун за неовлаштену потрошњу у износу од 3.283,20 КМ. Након фактурисања рачуна за неовлаштену потрошњу противна страна је, како се наводи у изјашњењу, ставила ван снаге све редовне рачуне који су фактурисани у периоду који је узет за обрачун неовлаштене потрошње. Противна страна је истакла да је на мјерном мјесту подносиоца захтјева и раније вршена контрола мјерног мјеста и то 05.12.2016. године, када је сачињен Записник о утврђивању неовлаштене потрошње број 001/0002955, којим је констатовано да бројило број 118363 поред домаћинства напаја и пословни простор – цвјећару, а која је усељена прије 20 дана. У изјашњењу је истакнуто, да је у пословном простору тек 10.09.2017. годије регистровано мјерно мјесто ЕД број 85105254, које је разврстано у категорију потрошње "остала потрошња на ниском напону". Даље је наведено, да је Записником број 001/0028779, који се сачињен након контроле, дана 19.05.2017. године, констатовано да је баждарни жиг на бројилу број 118363 истекао 2011. године, те да је ово бројило неисправно, јер не мјери потрошњу преко једне фазе и да је потребно урадити контролу бројила. У изјашњењу противна страна указује да је, дана 22.05.2017. године, извршена замјена бројила, али како је на истом истекао баждарни жиг, бројило није достављено на контролу исправности. Противна страна је навела и да је, дана 13.06.2017. године, подносилац захтјева доставио допис у коме је тражио да се не задужује за износ неовлаштене потрошње, на који му је противна страна, дана 16.06.2017. године, доставила одговор на поднесак, у коме му је указано да се његов приговор не може прихватити и да се може обратити Регулаторној комисији захтјевом за рјешавање спора. Такође, противна страна је навела да на мјерном мјесту подносиоца захтјева није вршена обустава испоруке електричне енергије, те да се неће обустављати док је у току поступак пред Регулаторном комисијом.
Регулаторна комисија је оцијенила да су странке прибавиле довољно доказа на основу којих се може правилно и потпуно утврдити чињенично стање и донијети праведна одлука без посебног саслушања странака на формалној расправи и додатног извођења доказа, па је, на 83. редовној сједници, одржаној 08.06.2018. године, донијела закључак о рјешавању овог спора у скраћеном поступку, а све у складу са чланом 72. Правилника о јавним расправама и рјешавању спорова и жалби.
Правна поука: На овај закључак странке могу поднијети коментаре Регулаторној комисији и то у писменој форми и у року од осам дана од дана достављања.

Предсједник
Владислав Владичић