Број: 01-322-4/17/Р-55-212
Датум: 25. 08.2017. године
На основу члана 33. став 1. тачка д) Пословника о раду Регулаторне комисије за енергетику Републике Српске (''Службени гласник Републике Српске'', број 59/10) те члана 71. и члана 72. Правилника о јавним расправама и рјешавању спорова и жалби (''Службени гласник Републике Српске'', број 70/10) у поступку рјешавања спора по захтјеву Мићић Марине из Бијељине, против МХ „ЕРС“ МП а.д. Требиње - ЗЕДП "Електро-Бијељина" а.д. Бијељина, РЈ "Електродистрибуција" Бијељина, у вези са тарифама по којима се енергија испоручује, односно у вези са оспоравањем обрачуна неовлашћене потрошње електричне енергије, Регулаторна комисија за енергетику Републике Српске, на 55. редовној сједници одржаној 25.08.2017. године, у Требињу, донијела је
ЗАКЉУЧАК
Спор покренут захтјевом Мићић Марине из Бијељине, у вези са тарифама по којима се испоручује електрична енергија, односно у вези са оспоравањем обрачуна неовлашћено утрошене електричне енергије на мјерном мјесту ИД број 0041000600140008, рјешаваће се у скраћеном поступку.
О б р а з л о ж е њ е
Дана 22.06.2017. године, Регулаторна комисија за енергетику Републике Српске (у даљем тексту: Регулаторна комисија) примила је захтјев за рјешавање спора Мићић Марине из Бијељине (у даљем тексту: подносилац захтјева) против МХ "ЕРС" - МП а.д. Требиње - ЗЕДП "Електро-Бијељина'' а.д. Бијељина, РЈ ''Електродистрибуција'' Бијељина (у даљем тексту: противна страна) у вези са тарифама по којима се електрична енергија испоручује, односно у вези са оспоравањем обрачуна неовлашћено утрошене електричне енергије на мјерном мјесту ИД број 0041000600140008, на адреси Улица Лукијана Мушицког број 11, у Бијељини. У поднеску је приговорено на основ за обрачун неовлашћене потрошње у износу од 5.007,75 КМ, те како наводи да није одговоран за оштећење бројила и обрачун неовлашћене потрошње подносилац тражи да се ослободи плаћања наведеног износа.
Дана 26.07.2017. године противна страна је, на захтјев Регулаторне комисије, доставила изјашњење о захтјеву подносиоца, у коме је наведено да је, у евиденцијама противне стране, као крајњи купац у категорији потрошње ''домаћинство'', 1. тарифна група, на мјерном мјесту ИД број 0041000600140008, које се налази у Улици Лукијана Мушицког број 11 у Бијељини, регистрован Савић Горан, а да је подносилац захтјева корисник наведеног објекта од 2008. године. Противној страни није познат правни основ кориштења предметног објекта од стране подносиоца, јер регистровани крајњи купац није закључио уговор о снабдијевању електричном енергијом за ово мјерно мјесто, а ни подносилац није тражио да се региструје као крајњи купац. У изјашњењу је указано да се мјерно мјесто налази у унутрашњости објекта, те се приступ бројилу и очитање врши уз асистенцију корисника објекта. Противна страна даље наводи да је, дана 14.03.2017. године, по Налогу за рад број 17123, извршен контролни преглед овог мјерног мјеста, којом приликом је констатовано постојање неовлашћене потрошње електричне енергије о чему је сачињен записник о утврђивању неовлашћене потрошње број 00180. У записнику је наведено да је на бројилу број 7593233 оштећена дистрибутивна пломба, скинут поклопац са прикључнице и на трећем мјерном мосту одврнут шараф (вијак) тако да електрична енергија утрошена на „Т“ фази није уопште регистрована на мјерном уређају. Поред тога је утврђено да је на бројилу откинута једна државна пломба (жиг верификације) као и да је на бројилу разбијено стакло. Оштећено бројило је након обављене контроле скинуто ради ванредне контроле и баждарења, те је мјерно мјесто искључено испод мјерног уређаја, али не и на стубу нисконапонске електродистрибутивне мреже. Противна страна даље наводи да је, дана 13.04.2017. године, у Одјељењу баждарнице, извршена контрола бројила број 7593233 од стране овлаштеног контролора Републичког завода за стандардизацију и метрологију, Одјељење за верификацију Бијељина. Том приликом је утврђено да испитивано мјерило задовољава метролошке захтјеве из класе тачности којој припада, а што потврђује и Протокол о испитивању од 13.04.2017. године. У наведеном записнику је стављена и напомена о стању бројила приликом пријема у лабораторију баждарнице у којој је наведено да је предметно бројило било без једне државне пломбе, са сломљеним стаклом и без шарафа на напонском мосту на „Т“ фази. Поред тога је наведено да је са оваквим стањем бројила на терену било могуће дјеловати на диск у бројилу, као и да потрошња кроз „Т“ фазу није регистрована.
Противна страна даље наводи у свом изјашњењу да је на основу изведених доказа несумњиво утврђено да се у овом случају ради о неовлашћеној потрошњи из члана 89. став 1. тачка б) Општих услова за испоруку и снабдијевање електричном енергијом – Пречишћени текст (''Службени гласник Републике Српске'', број 90/12) – даљем тексту: Општи услови, односно о неовлашћеној потрошњи када крајњи купац онемогућава правилно регистровање електричне енергије и снаге која је преузимана са електродистрибутивне мреже. Противна страна је, примјеном одредби Општих услова за овај вид неовлашћене потрошње сачинила обрачун неовлашћене потрошње у износу од 5.007,75 КМ, по ком основу је подносиоцу захтјева издат рачун број 9000073906 од 20.03.2017. године. Противна страна је указала да је дана 12.04.2017. године одбила, као неоснован, приговор подносиоца захтјева од 27.03.2017. године у вези са обрачунатом неовлашћеном потрошњом, те предлаже да и Регулаторна комисија након проведеног поступка, одбије наведени захтјев подносиоца у вези са неовлашћеном потрошњом, као неоснован. Наиме, противна страна је накнаду по основу неовлашћене потрошње електричне енергије фактурисала регистрованом крајњем купцу, али је изјава о одложеном плаћању ове накнаде закључена са подносиоцем, и то на његов захтјев. Податак о количини електричне енергије која је измјерена на мјерном мјесту подносиоца након откривања неовлашћене потрошње говори да се иста вишеструко увећала у односу на ону измјерену у периоду прије замјене бројила. Овако неисправно мјерење испоручене електричне енергије, која није очитана и фактурисана, трајало је дужи временски период.
Регулаторна комисија је оцијенила да су странке прибавиле довољно доказа на основу којих се може правилно и потпуно утврдити чињенично стање и донијети праведна одлука и без посебног саслушања странака и додатног прикупљања и извођења доказа, те је на 55. редовној сједници, одржаној 25. августа 2017. године, донијела закључак да се у овом спору донесе одлука у скраћеном поступку.
Правна поука: На овај закључак странке могу поднијети коментаре Регулаторној комисији и то у писаној форми и у року од осам дана од дана достављања.
Предсједник
Владислав Владичић