Број: 01-24-4/16/Р-07-91
Датум: 22.03.2016.
На основу члана 33. став 1. тачка д). Пословника о раду Регулаторне комисије за енергетику Републике Српске (''Службени гласник Републике Српске'', број 59/10) и члана 72. Правилника о јавним расправама и рјешавању спорова и жалби (''Службени гласник Републике Српске'', број 70/10) у поступку рјешавања спора по захтјеву Згодић Јанка из Приједора, против Мјешовитог холдинга "ЕРС" - МП а.д. Требиње - ЗП "Електрокрајина" а.д. Бања Лука, РЈ "Електродистрибуција" Приједор, у вези са тарифама по којима се испоручује електрична енергија, односно у вези са обрачуном неовлаштене потрошње електричне енергије, Регулаторна комисија за енергетику Републике Српске на 7. редовној сједници, одржаној 22.03.2016. године, донијела је
З А К Љ У Ч А К
Спор покренут захтјевом Згодић Јанка из Приједора, против Мјешовитог холдинга "ЕРС" - МП а.д. Требиње - ЗП "Електрокрајина" а.д. Бања Лука, РЈ "Електродистрибуција" Приједор, у вези са тарифама по којима се испоручује електрична енергија, односно у вези са обрачуном неовлаштене потрошње електричне енергије, рјешаваће се у скраћеном поступку.
О б р а з л о ж е њ е
Регулаторна комисија за енергетику Републике Српске (у даљем тексту: Регулаторна комисија) примила је дана 18.01.2016. године захтјев за рјешавање спора Згодић Јанка из Приједора oд 15.01.2016. године (у даљем тексту: подносилац захтјева), против Мјешовитог холдинга "ЕРС" - МП а.д. Требиње - ЗП "Електрокрајина" а.д. Бања Лука, РЈ "Електродистрибуција" Приједор (у даљем тексту: противна страна), у вези са тарифама по којима се испоручује електрична енергија, односно у вези са обрачуном неовлаштене потрошње електричне енергије. Подносилац захтјева је приговорио на обрачун неовлаштене потрошње у износу од 1.386,75 КМ, који му је противна страна фактурисала у новембру 2015. године, за његово мјерно мјесто ЕД број 902411930. У захтјеву се наводи да је подносилац у току 2008. године, приватно ангажовао запосленог противне стране да изврши измјештање бројила на његовом мјерном мјесту, које након измјештања није пломбирано. У захтјеву се наводи да су запослени противне стране у новембру 2015. године извршили контролу мјерног мјеста, када су констатовали неовлаштену потрошњу и након тога измјестили бројила ван објекта на стуб електродистрибутивне мреже. Подносилац захтјева је истакао да није неовлаштено трошио електричну енергију и предузимао неовлаштене радње на мјерном мјесту, те тражи да Регулаторна комисија размотри његов приговор.
Регулаторна комисија је након разматрања захтјева подносиоца, исти доставила противној страни ради изјашњења, а које је противна страна доставила дана 10.03.2016. године. У изјашњењу се наводи да је подносилац захтјева у евиденцијама противне стране од 1991. године евидентиран као крајњи купац у категорији потрошње „домаћинство“, на мјерном мјесту ЕД број 902411930, које се налази на адреси Сутјеска број 8, град Приједор. Даље је наведено, да је дана 12.11.2015. године извршена контрола овог мјерног мјеста, када је утврђено да мјерни уређај и главни осигурачи нису пломбирани. Такође, контролом мјерног мјеста је утврђено да је онемогућено правилно регистровање преузете електричне енергије, јер је извршено помјерање једне напонске клеме, те да постоје услови за обрачун неовлаштене потрошње. Контроли мјерног мјеста су присуствовали и представници ЦЈБ Приједор, који су том приликом извршили увиђај, а документација о томе је достављена Окружном тужилаштву. Противна страна наводи да је након утврђивања оваквог стања на мјерном мјесту, утврђено да се ради о неовлаштеној потрошњи из члана 89. став 1. тачка б) Општих услова за испоруку и снабдијевање електричном енергијом - Пречишћени текст (Службени гласник Републике Српске" број 90/12) - у даљем тексту: Општи услови, па је извршен обрачун неовлаштене потрошње и то за период од годину дана. У изјашњењу је истакнуто и да је обрачунска снага израчуната множењем номиналне струје једног главног осигурача са номиналним напоном. Поред тога, противна страна је навела да је подносилац захтјева раније извршио измјештање бројила у приватном аранжману о чему није обавијестио дистрибутера, а бројило након тога није пломбирано. У изјашњењу је наведено и да је дана 13.11.2015. године извршено измјештање бројила на стуб електродистрибутивне мреже, као и да подносилац захтјева није тражио ванредну контролу бројила. Противна страна је у изјашњењу указала да није извршила обустава испоруке електричне енергије мјерном мјесту подносиоца захтјева, јер се он у вези са обрачуном неовлаштене потрошње обратио Регулаторној комисији, а указано је и да је дана 18.12.2015. године подносилац захтјева доставио приговор на обавјештење о искључењу, на који му је дана 04.01.2016. године противна страна доставила одговор.
Регулаторна комисија је оцијенила да су странке прибавиле довољно доказа на основу којих се може правилно и потпуно утврдити чињенично стање и донијети праведна одлука без посебног саслушања странака на формалној расправи и додатног извођења доказа, па је на 7. редовној сједници одржаној 22.03.2016. године, донијела закључак о рјешавању овог спора у скраћеном поступку, а све у складу са чланом 72. Правилника о јавним расправама и рјешавању спорова и жалби.
Правна поука:
На овај закључак странке могу поднијети коментаре Регулаторној комисији и то у писаној форми и у року од осам дана од дана достављања.
Предсједник
Владислав Владичић