Skip to Content

Закључак: Драгиња Стојковић, Србац

Постављено у
Верзија прилагођена за штампање Број: Р-44-579-42/09
Датум: 22.05.2009.

 

На основу члана 37. став 1. тачка 5. Пословника о раду Регулаторне комисије за електричну енергију Републике Српске (''Службени гласник Републике Српске'', број 96/04) и члана 87. Правилника о јавним расправама и рјешавању спорова и жалби (''Службени гласник Републике Српске'', број 71/05), у поступку рјешавања спора по захтјеву Стојковић Драгиње из Српца против МХ ЕРС ЗПЕлектрокрајина“ а.д. Бања Лука, РЈ „Електродистрибуција“ Србац, у вези са тарифама по којима се енергија испоручују,  Регулаторна комисија за енергетику Републике Српске је на 44. редовној сједници одржаној 22. маја 2009. године у Требињу, донијела

 

ЗАКЉУЧАК

 

Спор покренут захтјевом Стојковић Драгиње из Српца против МХ РС ЗП ''Електрокрајина“ а.д Бања Лука, РЈ „Електродистрибуција“ Србац, рјешаваће се у скраћеном поступку.

 

О б р а з л о ж е њ е

 

Захтјевом који је у Регулаторној комисији за енергетику Републике Српске (у даљем тексту: РЕРС) запримљен 02.03.2009. године и заведен под бројем 01-377-1/09, Стојковић Драгиња из Српца (у даљем тексту: подносилац захтјева) покренула је поступак за рјешавање спора пред РЕРС-ом против МХ ЕРС ЗП "Електрокрајина" а.д. Бања Лука, РЈ „Електродистрибуција“ Србац (у даљем тексту: противна страна), у вези са тарифама по којима се енергија испоручује. У захтјеву је навела да су рачуни за утрошену електричну енергију за мјесеце: август, септембар и октобар 2008. године испостављени са износом утрошене електричне енергије нула, а на рачуну за мјесец новембар 2008. године исказана је потрошња од 1289 кWх што је за посљедицу имало обрачун утрошене електричне енергије по тзв. зимској тарифи и за наведене мјесеце. Даље је навела да иако је мјерни уређај двотарифни, утрошена електрична енергија се фактурише као да је уређај једнотарифни, да настали проблем није успјела ријешити са дистрибутером, те од РЕРС-а тражи корекцију обрачуна утрошене електричне енергије за мјесец новембар 2008. године.

 

Дана 11.03.2009. године, РЕРС је захтјев подносиоца са прилозима доставио на одговор противној страни, ради изјашњења и достављања доказа којима располаже. Противна страна је дана 10.04.2009. године доставила одговор на поднесак са расположивом документацијом. У изјашњењу је навела сљедеће: да подносилац захтјева није редовно очитавана на овом мјерном мјесту, јер је мјерно мјесто недоступно, а приликом сваког очитања остављена јој је обавијест о очитању, али у неколико наврата стање није јављено, да је код подносиоца захтјева дана 20.02.2008. године због замјене инсталиран други мјерни уређај са уклопним сатом, да је приликом постављања дана 20.02.2008. године стање на мјерном уређају било АВТ 12483 АМТ 000001, а када је подносилац у јулу 2008. године јавила стање оно је било АВТ 1847, па је најасно како је мјерни уређај са стањем 12483 враћен на 1847, па су мишљења да се по окончању овог спора мјерни уређај треба послати на провјеру Републичком заводу за стандаризацију и да се мјерни уређај измјести изван објекта како би мјерно мјесто било доступно. Противна страна сматра да корекција није урађена на штету подносиоца захтјева.

 

РЕРС је оцијенио да су странке прибавиле довољно доказа на основу којих се може правилно и потпуно утврдити чињенично стање и донијети праведна одлука без посебног саслушања странака на формалној расправи и додатног извођења доказа, па је на 44. редовној сједници одржаној 22.05.2009. године, донио закључак о рјешавању овог спора у скраћеном поступку, а све у складу са чланом 87. став 1. Правилника о јавним расправама и рјешавању спорова и жалби.

 

Поука о правном лијеку:

 

На овај закључак странке могу Регулаторној комисији за енергетику Републике Српске Требиње поднијети коментаре у писаној форми у року од пет дана од дана достављања овог закључка.

 

Предсједник

Миленко Чокорило