Skip to Content

Закључак о неприхватању Захтјева за стицање статуса умјешача у поступку издавања дозволе за изградњу - Центар за животну средину, Бања Лука

Постављено у
Верзија прилагођена за штампање

Број: 01-592-11/16/Р-35-13
Датум: 17.01.2017. године


На основу члана 208. Закона о општем управном поступку (''Службени гласник Републике Српске'', број 13/02, 87/07 и 50/10), члана 33. став 1. тачка д. Пословника о раду Регулаторне комисије за енергетику Републике Српске ("Службени гласник Републике Српске", број 59/10), члана 27. став 1. Правилника о јавним расправама и рјешавању спорова и жалби ("Службени гласник Републике Српске", број 70/10) и члана 18. став 4. Правилника о издавању дозвола ("Службени гласник Републике Српске", број 39/10 и 65/13), одлучујући о захтјеву Центра за животну средину Бања Лука за стицање статуса умјешача у поступку издавања дозволе за изградњу Мале хидроелектране "Медна" на ријеци Сани, Регулаторна комисија за енергетику Републике Српске, на 35. редовној сједници, одржаној 17. јануара 2017. године у Требињу, донијела је сљедећи
 

З А К Љ У Ч А К
 

НЕ ПРИХВАТА СЕ Захтјев Центра за животну средину Бања Лука број 8/17 од 16.01.2017. године за стицање статуса умјешача у поступку издавања дозволе за изградњу Мале хидроелектране "Медна" на ријеци Сани.

 

О б р а з л о ж е њ е

Дана 16.01.2017. године Центар за животну средину Бања Лука (у даљем тексту: подносилац захтјева), поднио је Регулаторној комисији за енергетику Републике Српске (у даљем тексту: Регулаторна комисија) захтјев за стицање статуса умјешача у поступку издавања дозволе за изградњу Мале хидроелектране "Медна" на ријеци Сани. У захтјеву је подносилац хронолошки изложио околности прибављања концесије, односно уговора о концесији и закључених анекса у вези са изградњом Мале хидроелектране "Медна" на ријеци Сани. Посебно је указао на рокове за изградњу овог производног објекта, који су овим актима утврђени, позивајући се на законске одредбе којима се уређују концесије, као и на преузете уговорне обавезе. У захтјеву је такође указано на степен заштите ријеке Сане у погледу заштите животне средине, с обзиром да су у току активности да се извориште и горњи ток ријеке Сане прогласи "Парком природе". Подносилац се осврнуо на резултате "Студије економске оправданости за друштво изградњом Мале хидроелектране "Медна" на самим изворима ријеке Сане", односно ефекте који по овој студији изградња овог објекта има по друштвену заједницу. 
Имајујћи у виду наводе из захтјева, произилази да оконости због којих се тражи статус умјешача у поступку издавања дозволе за изградњу Мале хидроелектране "Медна" на ријеци Сани, не могу бити предмет разматрања у поступку пред Регулаторном комисијом, јер су о тим околностима претходно донијели одлуке и закључили уговоре надлежни органи. Ови акти су на правној снази и као такви имају правно обавезујући карактер. Правоснажне одлуке надлежних органа и закључени уговор о концесији, као и закључени анекси на овај уговор не могу се оспоравати нити цијенити законитост тих аката у поступку пред Регулаторном комисијом, будући да Регулаторна комисија за то није надлежна. Што се тиче навода у вези са заштитом животне срeдине, односно заштите изворишта и горњег тока ријеке Сане, подносилац захјева у поступцима које су проводили и које проводе надлежни органи за област заштите животне средине, могао је и може предузети потребне активности у циљу што боље и ефикасније заштитe животнe срединe на овом подручју. Имајући ово у виду нису се испунили услови за стицање статуса умјешача у поступку издавања дозволе за изградњу Мале хидроелектране "Медна" на ријеци Сани у смилу одредбе члана 25. став 2. тачка б) Правилника о јавним расправа и рјешавању спорова и жалби, те се није могао прихватити захтјев подносиоца за стицање статуса умјешача у овом поступку.
У претходном поступку издавања дозволе за изградњу Мале хидроелектране "Медна" на ријеци Сани, Центру за животну средину Бања Лука је омогућено да учествује као умјешач у том поступку. Међутим, тада су постојали објективни и важни разлози за учешће умјешача у поступку, међу којима је и прикупљање информација о судским поступцима, који су у то вријеме били у току, као и да се прикупе судске одлуке, а у циљу сагледавања да ли су остале на снази одлуке надлежних органа чија се законитост испитивала пред надлежним судом, а које су биле доказни основ за доношење одлуке Регулаторне комисије. 
Поред тога што подносилац захтјева није испунио услове за стицање статуса умјешача, њему је као и осталим заинтересованим лицима омогућено да у овом поступку достави своје коментаре, у којима може изнијети своје сугестије, примједбе и евентулано доставити расположиву документацију и друге доказе који су од значаја за одлучивање, а који би се размотрили приликом коначног одлучивања.
Правна поука је дата у смислу одредбе члана 25. Закона о енергетици (''Службени гласник Републике Српске'', број 49/09) и у смислу одредби члана 210. Закона о општем управном поступку (''Службени гласник Републике Српске'', број 13/02, 87/07 и 50/10).

Правна поука: Овај закључак је коначан. Овај закључак може се побијати у управном спору пред Окружним судом у Требињу и то подношењем тужбе против рјешења којим се коначно одлучује о захтјеву за издавање дозволе за изградњу Мале хидроелектране "Медна" на ријеци Сани. 

 

Предсједник
Владислав Владичић