Skip to Content

Закључак о одржавању формалне расправе у поступку рјешавања спора - "ШУМАТРАНС" д.о.о. Мркоњић Град

Постављено у
Верзија прилагођена за штампање

Број: 01-402-7/16/Р-25-281
Датум: 16.09.2016.године

 

На основу одредби члана 28. став 1. Закона о електричној енергији ("Службени гласник Републике Српске" број: 8/08, 34/09, 92/09 и 1/11), члана 10. став 1. алинеја 9. Статута Регулаторне комисије за енергетику Републике Српске ("Службени гласник Републике Српске" број 6/10), члана 33. став 1. тачка д) Пословника о раду Регулаторне комисије за енергетику Републике Српске ("Службени гласник Републике Српске" број 59/10) и члана 5. и члана 60. став 1. Правилника о јавним расправама и рјешавању спорова и жалби ("Службени гласник Републике Српске'' број 70/10), Регулаторна комисија за енергетику Републике Српске на 25. редовној сједници, одржаној 06.09.2016. године, у Требињу, донијела је

З А К Љ У Ч А К
о одржавању формалне расправе у поступку
рјешавања спора

I

 

Регулаторна комисија за енергетику Републике Српске (у даљем тексту: Регулаторна комисија), у поступку рјешавања спора по захтјеву привредног друштва ''ШУМАТРАНС'' д.о.о. Мркоњић Град, против Мјешовитог холдинга "ЕРС" - МП а.д. Требиње - ЗП "Електрокрајина" а.д. Бања Лука, РЈ "Електродистрибуција" Мркоњић Град, у вези са тарифама по којима се испоручује електрична енергија, односно у вези са обрачуном неовлашћене потрошње електричне енергије, заказује формалну расправу која ће се одржати у уторак 11. октобра 2016. године, са почетком у 09.00 часова, у просторијама РЈ ''Електродистрибуција'' Мркоњић Град, улица Јована Рашковића бб, у Мркоњић Граду

 

II

 

Предмет формалне расправе је захтјев из тачке I овог закључка.
Формална расправа се одржава у циљу утврђивања чињеница на основу којих ће Регулаторна комисија донијети коначну одлуку о захтјеву.
На расправи ће се изводити слиједећи докази: изјаве странака, изјаве свједока, вршење увида у исправе и друге документе, а по потреби ће се вршити извођење и дугих доказа.
Редослијед извођења појединих доказа биће утврђен на формалној расправи.

 

III

 

За водитеља поступка формалне расправе именује се Милан Ковачина, шеф Сектора за правне послове.
За замјеника водитеља поступка именује се Миодраг Андрић, правник специјалиста.
Водитељ поступка руководи поступком формалне расправе и има сва права и одговорности утврђене одредбама Правилника о јавним расправама и рјешавању спорова и жалби и других аката Регулаторне комисије.

 

IV

 

Заинтересована лица могу поднијети Регулаторној комисији захтјев за стицање статуса умјешача у овом поступку најкасније до 28. септембра 2016. године.
Статус умјешача може стећи правно или физичко лице под условом да благовремено поднесе захтјев за стицање статуса умјешача, те да испуњава сљедеће критеријуме:
- да има посебан интерес да учествује у поступку и
- да располаже подацима и чињеницама од значаја за овај поступак.

 

V

 

Формална расправа је отворена за јавност, а учествовати у расправи могу само учесници у поступку - странке и умјешачи, као и друга лица која учествују у доказном поступку по одобрењу водитеља поступка.

 

VI

 

Регулаторна комисија објављује Обавјештење за јавност са основним подацима из поднесеног захтјева на интернет страници и огласној табли Регулаторне комисије, те се омогућује заинтересованим лицима да доставе коментаре у писаној форми до најкасније до 28. септембра 2016. године.

 

VII

 

Ова одлука ступа на снагу даном доношења, објављује се на огласној табли и интернет страници Регулаторне комисије и доставља се странкама у поступку.

 

О б р а з л о ж е њ е

 

Поднеском насловљеним као ''Приговор потрошача Шуматранс д.о.о. Горња Пецка на извршену контролу над мјерним мјестима и утврђено чињенично стање'', привредно друштво ''ШУМАТРНАС'' д.о.о. Мркоњић Град (у даљем тексту: подносилац захтјева), покренуло је поступак рјавања спора код Регулаторне комисије за енергетику Републике Српске (у даљем тексту: Регулаторна комисија) против Мјешовитог холдинга "ЕРС" - МП а.д. Требиње - ЗП "Електрокрајина" а.д. Бања Лука, РЈ "Електродистрибуција" Мркоњић Град (у даљем тексту: противна страна) у вези са тарифама по којима се електрична енергија испоручује, односно у вези са обрачуном неовлашћене потрошње електричне енергије. Подносилац је у захтјеву, између осталог, приговорио на обрачун неовлашћене потрошње у износу од 20.401,70 КМ, који му је доставила противна страна, будући да су радници противне стране дана 17.05.2016. године након уласка у трафостаницу утврдили одређене неправилности на мјерном мјесту. Том приликом му је радник противне стране саопштио да је скинута једна жила са једног струјног трансформатора, након чега је сачињен записник о контроли мјерног мјеста који је потписао, а након неколико дана му је достављен обрачун неовлашћене потрошње, који оспорава.
Противна страна је, на захтјев Регулаторне комисије, доставила изјашњење о захтјеву подносиоца дана 10.08.2016. године, као и додатно изјашњење од 06.09.2106. године. У изјашњењу је, између осталог, наведено да се предмет односи на оспоравање откривања и обрачуна неовлашћено утрошене електричне енергиоје на мјерном мјесту Пилана, ЕД број 10161700, у смислу одредбе члана 89. став 1. тачка б) Општих услова за испоруку и снабдијевању електричном енергијом – Пречишћени текст (''Службени гласник Републике Српске'', број 90/12) – у даљем тексту: Општи услови, те да је обрачун извршен за период од годину дана од дана утврђивања неовлашћене потрошње. Наведена трафостаница, гдје се врши очитање и мјерење потрошње, власништво је подносиоца захтјева, иста није добро одржавана, нити је обезбијеђена, а што је обавеза власника, који нема потписан уговор о одржавању са противном страном. Противна страна наоводи да је подносилац захтјева као крајњи купац прикључен на мрежу 27.07.1998. године, да је 11.11.2014. године, подносиоцу захтјева издата електроенергетска сагласност, а 12.12.2014. године је потписао уговор о снабдијвању, у којем је наведено да је мјерно мјесто власништво противне стране. Противна страна наводи да се ради о полуиндиректној мјерној мјерној гарнитури и струјним мјерним трансформаторима (у даљем текстру: СМТ) 800/5, те да се мјерна гарнитура и прикључна мјерна кутија налазе у засебном ормару. Дана 09.04.2015. године, послије замјене СМТ-а, извршена је контрола мјерног мјеста, којом је констатовано исправно стање мјерног мјеста. Међутим, противна страна наводи да је, контролом мјерног мјеста која је извршена 17.05.2016. године, установљена неовлашћена потрошња, јер на СМТ-у „С“ фазе утврђено да проводник „Л“ нема контакт - спој са СМТ-ом, тј. да ''С'' фаза нема мјерење, о чему је достављен записник и фотографије које су сачинили контролори. О овоме су обавјештени припадници полиције који су извршили увиђај. Након тога, извршен је обрачун неовлашћене потрошње број 1805/02, који је достављен подносиоцу захтјева. Противна страна даље наводи да је подносилац захтјева присуствовао контроли мјерног мјеста, али је одбио да потпише записник који му је накнадно уручен и није дозволио обуставу испоруке електричне енергије. Поводом приговора подносиоца од 14.06.2016. године, истом је достављен одговор од 22.06.2016. године, којим је његово приговор одбијен, као неоснован.
На тражење Регулаторне комисије, противна страна је дана 06.09.2106. године доставила додатно изјашњење, односно информацију од 31.08.2016. године Министарства унутрашњих послова, ЦЈБ Бања Лука, СЈБ Мркоњић Град. У инфорамацији је наведено да су, на основу пријаве противне стране, полицијски службеници изашли на лице мјеста дана 17.05.2016. године и утврдили да на ормару у којем су смјештени електро уређаји недостаје бочни лим, односно у унутрашњости ормара са једног од три трансформатора извучена је жица из лежишта која служи за пренос електричне енергије до бројила и тиме је онемогућено уредно очитавање потрошње електричне енергије. Након тога, поднесен је Извјештрај о почињеном кривичном дјелу Окружном тужилаштву Бања Лука, Подружна канцеларија Мркоњић Град против Гајић Милана због кривичног дјела из члана 394. став 1. Повреда службеног печата или знака и кривичног дјела Тешка крађа из члана 232. став 1. и 2. Кривичног закона Репблике Српске (''Службени гласник Републике Српске'', број 49/03, 108/04, 37/06, 70/06, 68/07, 73/10, 1/12 и 67/13).
Дана 08.09.2016. године, Регулаторна комисија је примила допуну захтјева за рјешавање спора у којој подносилац, између осталог наводи, да није исти број бројила који је наведен у Записнику о утврђивању неовлашћене потрошње са бројем бројила који је наведен у Обрачуну неовлашћене потрошње. Наиме, радници противне стране су сачинили запасиник о утврђивању неовлашћене потрошње у којем је уписан број бројила 46864903, а приликом његог уласка у трафостницу нашао је записник о контроли мјерног мјеста од 07.06.2016. године из којег је видљиво да је број бројила које је контролисано идентичан броју бројила који је наведен у записнику о утврђивању неовлашћене потрошње.
Након разматрања захтјева подносиоца и допуне захтјева, изјашњења противне стране, као и прикупљене документације, оцијењено је да се не могу са сигурношћу утврдити релевантне чињенице за одлучивање о захтјеву подносиоца. С тога је, у циљу правилног и потпуног утврђивања чињеничног стања, а на основу одредбе члана 60. став 1. Правилника о јавним расправама и рјешавању спорова и жалби, Регулаторна комисија, на 25. редовној сједници, која је одржана 16.09.2106. године, у Требињу, донијела закључак о одржавању формалне расправе у овом поступку. О одржавању формалне расправе Регулаторна комисија ће објавити обавјештење за јавност, сачињено у складу са чланом 23. наведеног правилника, на интернет страници и огласној табли Регулаторне комисије.

 

Предсједник


Владислав Владичић