Skip to Content

Рјешење: Нада Ђермановић, Градишка

Постављено у
Верзија прилагођена за штампање Број:Р-44-579-38/09

Датум: 22.05.2009.

 

На основу члана 28. став 1. алинеја 4. Закона о електричној енергији ("Службени гласник Републике Српске", број 8/08, 34/09), члана 10. став 1. алинеја 9. Статута Регулаторне комисије за енергетику Републике Српске ("Службени гласник Републике Српске", број 41/04, 67/07 и 113/07), члана 37. став 1. тачка 4. Пословника о раду Регулаторне комисије за електричну енергију Републике Српске ("Службени гласник Републике Српске", број 96/04) и члана 87. став 1. тачка а) и б) Правилника о јавним расправама и рјешавању спорова и жалби ("Службени гласник Републике Српске", број 71/05), у скраћеном поступку рјешавања спора по захтјеву Ђермановић Наде из Градишке против МХ ЕРС ЗП "Електрокрајина“ а.д. Бања Лука, РЈ "Електродистрибуција" Градишка, у вези са тарифама по којима се енергија испоручује, Регулаторна комисија за енергетику Републике Српске, на 44. редовној сједници одржаној 22. маја 2009. године у Требињу, донијела  је

 

РЈЕШЕЊЕ

 

1.    ОДБИЈА СЕ захтјев крајњег купца Ђермановић Наде из Градишке, Ул. Карађорђева бр. 28, за корекцијом обрачуна утрошене електричне енергије на мјерном мјесту  ЕДБ 500079550, против МХ ЕРС ЗП "Електрокрајина“ а.д. Бања Лука, РЈ "Електродистрибуција" Градишка, као неоснован.

 

2.    Свака странка сноси своје трошкове које је имала у овом поступку.

 

О б р а з л о ж е њ е

 

Захтјевом од 28.01.2009. године, који је запримљен дана 30.01.2009. године, заведен под бројем 01-101-1/09 и који је допуњен 18.02.2009. године, Ђермановић Нада из Градишке (у даљем тексту: подносилац захтјева) покренула је поступак за рјешавање спора пред Регулаторном комисијом за енергетику Републике Српске (у даљем тексту: Регулатор) против МХ ЕРС ЗП "Електрокрајина" а.д. Бања Лука, РЈ "Електродистрибуција“ Градишка (у даљем тексту: противна страна), у вези са тарифама по којима се енергија испоручује. У захтјеву је навела да су радници противне стране 22.02.2008. године вршили редовну контролу мјерног мјеста и замјену мјерног уређаја, уредно га пломбирали, али нису спојили уклопни сат, тако да је цјелокупна потрошња електричне енергије мјерена у нижој тарифи. Увидјевши да се цјелокупна потрошња електричне енергије региструје само у нижој тарифи, обратила се противној страни, чији су радници изашли на лице мјеста 27.10.2008. године ради отклањања неправилности, али и након тога је уочила неисправност мјерења. Мјерни уређај је тек 07.11.2008. године доведен у исправно стање и од тада па до данас исправно мјери потрошњу електричне енергије. Даље је навела да је противна страна извршила корекцију обрачуна утрошене електричне енергије за девет мјесеци у износу од 183,07 КМ, примјеном члана 80. став 6. тачка а) Општих услова. Подносилац сматра да се овај члан не може на њу примјенити из разлога што је у јануару 2008. године постављен нови уклопни сат и што је до овога дошло због нестручног рада противне стране, те од РЕРС-а тражи сторнирање, односно ослобађање од овог дуга.  Такође наводи, да је противна страна тражила да поднесе захтјев за прелазак са једнотарифног на двотарифни обрачун утрошене електричне енергије иако је противна страна без њеног знања, након 29 година двотарифног обрачуна, самовољно  пребацила на једнотарифног потрошача.

 

Дана 05.03.2009. године, РЕРС је захтјев подносиоца са прилозима доставио на одговор противној страни, ради изјашњења и достављања доказа којима располаже. Противна страна је дана 25.03.2009. године доставила одговор на поднесак са расположивом документацијом. У изјашњењу је навела да подносилац захтјева редовно измирује рачуне по основу утрошене електричне енергије, да је дана 22.02.2008.године извршена замјена мјерног уређаја (редовно баждарење) и инсталиран други мјерни уређај, након тога долази до престанка рада уклопног сата што је видљиво на енергетској картици, чиме се због неисправности уклопног сата сва потрошња региструје у нижој тарифи. Након тога, извршена је контрола и подешавање уклопног сата и дат налог за ретроактивном корекцијом обрачуна због грешке у мјерењу – члан 80. Општих услова, а 26.01.2009. године подносилац захтјева је поднијела захтјев за преглед и пломбирање и жели поново прелазак у двотарифно мјерење чиме је захтјев подносиоца неоправдан, јер је уклопни сат већ био подешен и пломбиран, јер је потрошач задржао статус двотарифног потрошача. Противна страна сматра да је у конкретном случају коректно поступила.

 

РЕРС је оцијенио да су странке прибавиле довољно доказа на основу којих се може правилно и потпуно утврдити чињенично стање и донијети праведна одлука и без посебног саслушања странака на формалној расправи и додатног прикупљања и извођења доказа, те је на 43. редовној сједници одржаној 22.04.2009. године, донио закључак да се у овом спору донесе одлука у скраћеном поступку. На истој редовној сједници РЕРС је утврдио и нацрт рјешења у овом поступку. У остављеном року, странке нису доставиле коментаре на закључак, ни на нацрт рјешења.

 

Извршен је увид у: захтјев подносиоца од 18.01.2009. године и допуну захтјева од 18.02.2009. године, записнике о извршеној контроли мјерног мјеста од 22.02.2008, 27.10.2008, 07.11.2008. и  28.01.2009. године, рачуне за електричну енергију, потврду о замјени бројила од 22.02.2008. године, картицу потрошача и енергетску картицу, захтјев за рекламацију од 26.01.2009. године, књижну обавијест број 05-1208-500079550 од 31.12.2008. године, изјашњење противне стране од 20.03.2009. године.

 

 На 44. редовној сједници одржаној 22. маја 2009. године, РЕРС је поново размотрио цјелокупан предмет спора, па су након анализе захтјева подносиоца, изјашњења противне стране и увида у приложену документцију странака, у овом поступку утврђене сљедеће чињенице:

 

·              да је Ђермановић Нада регистрована као крајњи купац у евиденцији противне стране, под ЕД бројем 500079550 на мјерном мјесту које се налази у Градишци, ул. Карађорђева бр. 28 – насеље Демирача,

·              да је према подацима из енергетске картице, подносиоцу захтјева редовно очитавана потрошња електричне енергије, те да су рачуни за утрошену електричну енергију подносиоцу захтјева испостављани у складу са подацима из финанасијске картице,

·              да је дана 22.02.2008. године противна страна извршила редовну контролу мјерног мјеста због редовног баждарења и уградила други мјерни уређај,

·              да је након инсталирања другог мјерног уређаја, а што је видљиво из енергетске картице, цјелокупно утрошена електрична енергија због неисправности уклопног сата регистрована у нижем дневном тарифном ставу,

·           да је противна страна, због неисправности уклопног сата, када се цјелокупна потрошња електричне енергије регистровала у нижој тарифи, дана 31.12.2008. године доставила подносиоцу захтјева књижну обавијест којом је извршила корекцију обрачуна утрошене електричне енергије у износу од 183,07 КМ,

·           да је мјерни уређај 07.11.2008. године доведен у исправно стање и од тада па до данас исправно мјери потрошњу електричне енергије.

 

На основу наведених чињеница, РЕРС је утврдио да је захтјев подносиоца да јој се изврши корекција обрачуна утрошене електричне енергије неоснован. Предмет овог спора је корекција обрачуна утрошене електричне енергије, која је извршена подносиоцу захтјева због неисправности уклопног сата за девет мјесеци 2008. године, тј за период фебруар – октобар 2008. године у износу од 183.07 КМ.  Чланом 80. став 6. тачка а) Општих услова за испоруку и снабдијевање електричном енергијом – у даљем тексту: Општи услови („Службени гласник Републике Српске“, број 85/08) прописано је да када се утврди да усљед квара на уклопном сату, РТК или МТК пријемнику бројило није регистровало потрошњу исправно пема добу дана, регистрована потрошња активне енергије обрачунава се за крајње купце којима се обрачунска снага не утврђује мјерењем, као да је мјерни уређај једнотарифно бројило, а ставом 7. тачка а) је прописано да се период за који се врши корекција обрачуна због грешке у мјерењу утврђује од дана отклањања до дана настанка грешке у мјерењу, ако се датум настанка може утврдити, с тим да период корекције не може бити дужи од двије године. У конкретном случају, противна страна је правилно примјенила наведене чланове Општих услова и извршила поменуту корекцију када је подносиоцу, усљед неисправности рада уклопног сата, због чега је цјелокупна потрошња електричне енергије регистрована у нижој тарифи, утврдила датум настанка и отклањања грешке, те му доставила књижну обавијест – корекцију обрачуна. Узимајући у обзир утврђено чињенично стање и наведени правни основ, одлучено је као у тачки 1. диспозитива рјешења.

 

У вези са наводима подносиоцима, који се односе на захтијевање противне стране за подношење захтјева за прелазак са једнотарифног на двотарифан начин обрачуна, неприхватљив је захтјев противне стране којим од подносиоца тражи да поднесе овакав захтјев када је према њој, како наводи 29 година, примјењиван двотарифан начин обрачуна, те се сугерише противној страни да убудуће не чини овакве пропусте.

 

Узимајући у обзир да се овај спор рјешава у скраћеном поступку и да су трошкови поступка  били незнатни, те да ниједна странка у поступку није поднијела захтјев за накнаду трошкова, РЕРС је тачком 2. диспозитива рјешења одлучио да свака странка сноси своје трошкове, које је евентуално имала у овом поступку, а на основу члана 27. став 2. Закона о електричној енергији.

 

Поука о правном лијеку заснива се на одредби члана 29. Закона о електричној енергији, члана 5. и 15. Закона о управним споровима („Службени гласник Републике Српске“, број 109/05).

 

Поука о правном лијеку:

Ово рјешење је коначно. Против овог рјешења може се покренути управни спор подношењем тужбе Окружном суду у Требињу у року од 30 дана од дана пријема рјешења.

 

Предсједник

Миленко Чокорило