Skip to Content

Rješenje o odobravanju djelimičnog prava na podsticaj za proizvodnju el. energije iz obnovljivih izvora u proizvodnom postrojenju - SE "Martić"

Postavljeno u
Verzija prilagođena za štampanje

Broj: 01-505-19/14/R-100-6
Datum: 29. januara 2015.

Na osnovu odredbe člana 27. Zakona o obnovljivim izvorima energije i efikasnoj kogeneraciji (Službeni glasnik Republike Srpske, broj 39/13 i 108/13), člana 190. Zakona o opštem upravnom postupku (Službeni glasnik Republike Srpske, broj 13/02, 87/07 i 50/10), člana 33. stav (1) tačka g) Poslovnika o radu Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske (Službeni glasnik Republike Srpske, broj 59/10) i člana 23. Pravilnika o podsticanju proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora i u efikasnoj kogeneraciji (Službeni glasnik Republike Srpske, broj 114/13 i 88/14), odlučujući o zahtjevu podnosioca „Solarana energija-Martić“ samostalni privrednik iz Dervente za odobrenje prava na podsticaj proizvodnje električne energije korišćenjem obnovljivih izvora energije u proizvodnom postrojenju Solarna elektrana „Martić“, Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske je na 100. redovnoj sjednici, održanoj 29. januara 2015. godine u Trebinju, utvrdila
 

RJEŠENjE
o odobravanju djelimičnog prava na podsticaj za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora u proizvodnom postrojenju
Solarna elektrana „Martić“

 

1. Podnosiocu zahtjeva, „Solarana energija - Martić“ samostalni privrednik, Derventa, odobrava se djelimično pravo na podsticaj proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije u Solarnoj elektrani „Martić“, instalisane snage fotonaponskih modula 8,385 kWp i invertora 12,5 kW, u vidu obaveznog otkupa po garantovanoj otkupnoj cijeni.
2. Podnosilac zahtjeva na osnovu ovog rješenja stiče pravo da zaključi ugovor sa Operatorom sistema podsticaja o ostvarivanju prava na obavezan otkup po garantovanoj otkupnoj cijeni za neto proizvedenu električnu energiju u planiranom godišnjem iznosu od 7.000 kWh u skladu sa potvrdom o energiji u sljedećim razdobljima:
- od 1. januara 2016. do 31. decembra 2016. godine i
- od 1. januara 2019. godine pa nadalje;

a u periodu do 31. decembra 2015. godine i od 1. januara 2017. godine do 31. decembra 2018. godine podnosilac zahtjeva ima pravo da proizvedenu električnu energiju prodaje Operatoru sistema podsticaja po referentnoj cijeni koja se koristi kod određivanja premije za garantovanu otkupnu cijenu.
3. Pravo na podsticaj iz tačke 2. ovog rješenja daje se na period od petnaest (15) godina, a početak ostvarivanja prava na podsticaj utvrđuje se u ugovoru koji se zaključuje sa Operatorom sistema podsticaja, pri čemu se, zbog količinskih ograničenja, u period (15 godina) ostvarivanja prava na podsticaj neće računati vrijeme u kome podnosilac zahtjeva bude prodavao električnu energiju Operatoru sistema podsticaja po referentnoj cijeni u skladu sa tačkom 2. ovog rješenja, dok će u slučaju promjena raspoloživih količina za podsticanje, Regulatorna komisija donijeti novo rješenje usklađeno sa nastalom promjenom.
4. Podnosilac zahtjeva obavezan je da u roku od 15 dana od dana prijema rješenja podnese Operatoru sistema podsticaja zahtjev za zaključivanje ugovora o podsticanju, radi ostvarenja prava na obavezan otkup po garantovanoj otkupnoj cijeni.
5. Prilikom zaključenja ugovora o otkupu električne energije po garantovanoj otkupnoj cijeni sa Operatorom sistema podsticaja primjenjuju se cijene za solarne elektrane, izgrađene na objektu, instalisane snage do uključivo 50 kW utvrđene Odlukom o visini garantovanih otkupnih cijena i premija za električnu energiju proizvedenu iz obnovljivih izvora i u efikasnoj kogeneraciji koja je na snazi u vrijeme zaključivanja ugovora.
6. Ukoliko podnosilac zahtjeva ne podnese zahtjev za zaključenje ugovora sa Operatorom sistema podsticaja u roku propisanom u tački 4. ovog rješenja, prestaje da važi rješenje o pravu na podsticaj.
7. Obračun električne energije koju podnosilac zahtjeva isporučuje u elektroenergetsku mrežu i za koju ima pravo na obavezan otkup po garantovanoj otkupnoj cijeni vrši se na osnovu očitanja na mjernom mjestu smještenom u proizvodnom postrojenju sa karakteristikama mjernih uređaja kako je navedeno u Sertifikatu za proizvodno postrojenje, Deklaraciji o mjernom mjestu i kako je označeno na jednopolnoj šemi. Mjerenje i registracija električne energije isporučene u elektroenergetsku mrežu vrši se na mjernom uređaju proizvođača Landis Gyr ZMG310CR4.440b.03, serijskog broja: 96797158, nazivnog napona 3x230/400 V i nazivne struje 80 A, pri čemu se aktivna električna energija mjeri sa klasom tačnosti 1, reaktivna električna energija sa klasom tačnosti 2 i vršno opterećenje sa klasom tačnosti 1.
8. Ovo rješenje je konačno i stupa na snagu danom donošenja, a objavljuje se na internet stranici i oglasnoj tabli Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske.
 

O b r a z l o ž e nj e

Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske (u daljem tekstu: Regulatorna komisija) je dana 14. novembra 2014. godine zaprimila zahtjev za odobrenje prava na podsticaj u vidu obaveznog otkupa po garantovanoj otkupnoj cijeni samostalnog privrednika „Solarna energija - Martić“ Derventa, (u daljem tekstu: podnosilac zahtjeva) za proizvodnju električne energije u Solarnoj elektrani „Martić“, instalisane snage fotonaponskih modula 8,385 kWp, invertora 12,5 kW i planirane neto godišnje proizvodnje električne energije 7.000 kWh. Zahtjev je u Regulatornoj komisiji zaveden pod rednim brojem 01-505/14. Nakon obavještenja o nekompletnosti, podnosilac zahtjeva je u više navrata dostavljao zahtijevanu dokumentaciju, da bi nakon dopune od 8. decembra 2014. godine zahtjev bio kompletan. Regulatorna komisija je u skladu sa članom 21. stav (6) Pravilnika o podsticanju proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora i u efikasanoj kogeneraciji (u daljem tekstu: Pravilnik o podsticanju) 11. decembra 2014. godine obavijestila podnosioca zahtjeva i javnost o prijemu kompletnog zahtjeva.

Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske je na 90. redovnoj sjednici održanoj 10. septembra 2014. godine, donijela Rješenje o izdavanju Sertifikata za proizvodno postrojenje Solarna elektrana „Martić“, broj 01-294-04-1/Spp-22/14 (u daljem tekstu: Sertifikat) kojim se potvrđuje da proizvodi električnu energiju koristeći obnovljivi izvor energije, a što je jedan od uslova za odobrenje prava na podsticaj.
Regulatorna komisija je postupajući po zahtjevu, u skladu sa članom 39. Pravilnika o podsticanju 11. decembra 2014. godine uputila zahtjev za izdavanje potvrde za energiju MH "Elektroprivreda Republike Srpske" Matičnom preduzeću, a.d. Trebinje, kao vršiocu dužnosti Operatora sistema podsticaja, kojim treba da se potvrdi ispunjenost uslova člana 21. Zakona o obnovljivim izvorima i efikasnoj kogeneraciji (u daljem tekstu: Zakon) u pogledu količinskih ograničenja energije planirane za podsticanje koja se utvrđuju Akcionim planom.

Operator sistema podsticaja je 18. decembra 2014. godine izdao potvrdu za energiju za proizvodno postrojenje Solarna elektrana „Martić“ broj 1.1/04/1-26-380/14 na osnovu koje je potvrđeno da ovo proizvodno postrojenje, s obzirom na vrijeme podnošenja zahtjeva za pravo na podsticaj i količine propisane Akcionim planom, ispunjava uslov propisan članom 21. Zakona i da može ostvariti podsticaj u vidu obaveznog otkupa po garantovanoj otkupnoj cijeni sa sljedećom vremenskom dinamikom: u periodu od 1. januara 2016. godine do 31. decembra 2016. godine, te nakon 1. januara 2019. godine pa nadalje.

U skladu sa odredbama članova 6, 14. i 23. Pravilnika o podsticanju razmotren je zahtjev u kome je naveden datum početka rada 29. avgust 2014. godine i utvrđeno je da podnosilac zahtjeva ispunjava sve kriterijume i uslove u pogledu izvora energije, snage postrojenja, planirane godišnje proizvodnje i količina koje su Akcionim planom određene za podsticanje, te je podnosiocu zahtjeva, u skladu sa potvrdom o energiji i u razdobljima koji su prethodno navedeni, odobreno pravo na obavezan otkup po garantovanoj otkupnoj cijeni za neto proizvedenu električnu energiju koja će se isporučivati u mrežu u planiranom godišnjem iznosu od 7.000 kWh .

U periodu do 31. decembra 2015. godine i od 1. januara 2017. godine do 31. decembra 2018. godine proizvođač će biti evidentiran na listi čekanja zbog količinskih ograničenja električne energije za podsticanje i može prodavati proizvedenu električnu energiju Operatoru sistema podsticaja po referentnoj cijeni koja se koristi kod određivanja premije za garantovanu otkupnu cijenu. Prethodno je, na osnovu člana 16. stav (4) Pravilnika o podsticanju podnosiocu zahtjeva 29. decembra 2014. godine dostavljen nacrt rješenja koji je Regulatorna komisija utvrdila na 99. redovnoj sjednici sa ponuđenim opcijama za prodaju proizvedene električne energije u ovom periodu, a podnosilac zahtjeva se putem pisanog izjašnjenja broj 01-505-18/14 opredijelio da u ovom periodu prodaje proizvedenu električnu energiju Operatoru sistema podsticaja po referentnoj cijeni, te je odlučeno kao u tački 1. i 2. dispozitiva ovog rješenja.
Prilikom utvrđivanja trajanja prava na podsticaj, tačka 3. dispozitiva ovog rješenja, Regulatorna komisija je postupila u skladu sa članom 21. stav (1) Pravilnika o podsticanju koji se odnosi na nova proizvodna postrojenja po kome se pravo na obavezan otkup električne energije po garantovanoj otkupnoj cijeni ostvaruje na period od petnaest (15) godina od dana početka ostvarivanja prava na podsticaj koji se definiše u ugovoru o podsticanju sa Operatorom sistema podsticaja, pri čemu se zbog količinskih ograničenja u period ostvarivanja prava na podsticaj neće računati vrijeme u kome podnosilac zahtjeva bude ostvarivao podsticaj po referentnoj cijeni, a u skladu sa tačkom 2. ovog rješenja.

Ukoliko dođe do promjena u raspoloživim količinama električne energije za podsticanje, Regulatorna komisija izdaće novo rješenje u skladu tim promjenama. Do promjena, tj. povećanja količina električne energije za podsticanje može da dođe usljed: promjena količina za podsticanje u Akcionom planu Republike Srpske za korišćenje obnovljivih izvora energije, koga donosi Vlada Republike Srpske, zatim, prema odredbama Pravilnika o podsticanju: član 27. (gubitak prava na podsticaj), član 34. (gubitak-prestanak važenja preliminarnog prava na podsticaj), te na osnovu člana 40. tj. nakon normalizacije plana proizvodnje, a u cilju što realnijeg planiranja i funkcionisanja sistema podsticaja.
Na osnovu člana 27. stav (5) Zakona i na osnovu člana 25. stav (2) Pravilnika o podsticanju, proizvođač električne energije dužan je da u roku od 15 dana od dana prijema rješenja podnese zahtjev za zaključenje ugovora o podsticanju sa Operatorom sistema podsticaja, kako je navedeno u tački 4. dispozitiva ovog rješenja.
Na osnovu člana 5, 21. i 26. Zakona i člana 26. i 29. Pravilnika o podsticanju proizvodno postrojenje podnosioca zahtjeva se svrstava u solarne elektrane izgrađene na objektu, instalisane snage do uključivo 50 kW, te se prilikom zaključenja ugovora o obaveznom otkupu po garantovanoj otkupnoj cijeni sa Operatorom sistema podsticaja primjenjuje cijena iz Odluke o visini garantovanih otkupnih cijena i premija za električnu energiju proizvedenu iz obnovljivih izvora i u efikasnoj kogeneraciji koja je na snazi u vrijeme zaključenja ugovora za tu vrstu proizvodnog postrojenja.
Garantovana otkupna cijena se ne mijenja u periodu važenja ugovora, osim u slučaju donošenja posebne odluke zbog većih promjena kursa konvertibilne marke u odnosu na kurs evra, te je odlučeno kao u tački 5. dispozitiva ovog rješenja.
Na osnovu odredbi člana 27. Pravilnika o podsticanju definisani su razlozi za gubitak prava na podsticaj, te je na osnovu stava (8) ovog člana odlučeno kao u tački 6. dispozitiva ovog rješenja.
Tačka 7. dispozitiva ovog rješenja zasniva se na Sertifikatu, Deklaraciji o mjernom mjestu i jednopolnoj šemi ovog postrojenja.
Tačka 8. dispozitiva ovog rješenja zasniva se na odredbi člana 25. stav (1) Zakona o energetici, s obzirom na konačnost, te na odredbi člana 20. stav (3) istog Zakona, odredbi člana 20. stav (2) alineja 5. Statuta Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske - Prečišćeni tekst (Službeni glasnik Republike Srpske, broj 6/10), s obzirom na objavljivanje.
Pouka o pravnom lijeku se zasniva na odredbi člana 25. stav (2) Zakona o energetici i člana 5. i 15. Zakona o upravnim sporovima (Službeni glasnik Republike Srpske, broj 109/05 i 63/11).

Pouka o pravnom lijeku: Ovo rješenje je konačno. Protiv ovog rješenja može se pokrenuti upravni spor podnošenjem tužbe Okružnom sudu u Trebinju u roku od 30 dana od dana prijema ovog rješenja.
 

Predsjednik

Milenko Čokorilo