Broj: 01-319-4/13/R-69-170
Datum: 30.09. 2013.
Na osnovu člana 33. stav 1. tačka d) Poslovnika o radu Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske (''Službeni glasnik Republike Srpske'', broj 59/10) i člana 72. Pravilnika o javnim raspravama i rješavanju sporova i žalbi (''Službeni glasnik Republike Srpske'', broj 70/10) u postupku rješavanja spora po zahtjevu Jerković Ljubiše, vlasnika svadbenog salona "ZAM", iz Banja Luke, zastupanog po punomoćniku Stupar Draganu advokatu iz Banja Luke, protiv Mješovitog Holdinga "ERS"-MP a.d. Trebinje, ZP "Elektrokrajina“ a.d. Banja Luka, RJ "Elektrodistribucija" Banja Luka, u vezi sa tarifama po kojima se energija isporučuje, odnosno u vezi sa obračunom neovlašćene potrošnje električne energije, Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske na 69. redovnoj sjednici održanoj 30.09.2013. godine, donijela je
ZAKLJUČAK
Spor pokrenut zahtjevom Jerković Ljubiše, vlasnika svadbenog salona "ZAM" iz Banja Luke, protiv Mješovitog Holdinga "ERS"-MP a.d. Trebinje, ZP "Elektrokrajina“ a.d. Banja Luka, RJ "Elektrodistribucija" Banja Luka, u vezi sa tarifama po kojima se energija isporučuje, odnosno u vezi sa obračunom neovlašćene potrošnje električne energije, rješavaće se u skraćenom postupku.
O b r a z l o ž e nj e
Zahtjevom od 17.06.2013. godine Jerković Ljubiša, vlasnik svadbenog salona "ZAM", iz Banja Luke (u daljem tekstu: podnosilac zahtjeva) pokrenuo je postupak rješavanja spora kod Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske (u daljem tekstu: Regulatorna komisija), protiv Mješovitog Holdinga "ERS"-MP a.d. Trebinje, ZP "Elektrokrajina“ a.d. Banja Luka, RJ "Elektrodistribucija" Banja Luka (u daljem tekstu: protivna strana), u vezi sa obračunom neovlašteno utrošene električne energije u svadbenom salonu "ZAM" u Ulici Slatinska broj 4. Naime, podnosilac smatra da je visina iznosa obračunatog u korekciji obračuna neovlašćeno preuzete električne energije nerealna odnosno da nije obračunata na pravi način. U skladu sa djelatnosti u predmetnom objektu, koji je namijenjen za posebne prilike, od 01.10.2012. godine isključivo se održavaju proslave i svadbe i to isključivo subotom i jako rijetko nedjeljom. S obzirom da se i nakon korekcije radi o enormno velikom iznosu, a naročito imajući u vidu činjenicu o kakvom se poslovnom prostoru radi podnosilac smatra da ga je protivna strana neosnovano zadužila za obračun neovlašteno utrošene električne energije na ovom mjernom mjestu.
Dana 15.07.2013. godine, Regulatorna komisija je zahtjev podnosioca dostavila na odgovor protivnoj strani, radi izjašnjenja i dostavljanja dokaza kojima raspolaže. U izjašnjenju od 12.08.2013. godine protivna strana je navela da je podnosilac zahtjeva registrovan na mjernom mjestu ED broj:1123350 pod nazivom "ZAM KLUB" od 01.01.2001. godine. Mjerno mjesto koje je predmet spora se nalazi u objektu, te kao takvo nije dostupno i iz tog razloga nije redovno očitavano ali su računi za utrošenu električnu energiju uredno ispostavljani. Dana 05.04.2013. godine, po dojavi policije, uz prisustvo krim inspektora, u 1h i 30 min, dežurni električari su izvršili kontrolu mjernog mjesta podnosioca zahtjeva i sačinili Zapisnik broj 03/0012391. Istog dana, u redovno radno vrijeme u 9h i 30 min, na ovom mjernom mjestu sačinjen je Zapisnik broj 04-04/13 o izvršenom pregledu nad ispravnošću mjernih slogova koji se sastoje od mjernih uređaja utvrđenih u elektroenergetskoj saglasnosti i Opštim uslovima. Na osnovu kontrole izvršena je zamjena mjernog uređaja, a na potvrdi o zamjeni broj 01-04/13 upisani su podaci o skinutom i postavljenom mjernom uređaju. Na Zapisniku broj 04-04/13 su upisani podaci o mjernom uređaju broj 053720 i konstatovano je zatečeno stanje na mjernom mjestu. Dana 15.04.2013. godine protivna strana je na zahtjev Ministarstva unutrašnjih poslova, CJB Banja Luka dostavila originalnu dokumentaciju za podnosioca zahtjeva. Prilikom pretresa u ugostiteljskom objektu na mjernom uređaju pronađen je magnet, o čemu je obaviješten dežurni električar protivne strane koji je izašao na lice mjesta i sačinio zapisnik o zatečenom stanju, nakon čega je magnet oduzet u sklopu pretresa. Pored magneta, u sklopu pretresa objekta koji su izvršili radnici CJB Banja Luka i protivne strane koji su izvršili zamjenu mjernog uređaja u ugostiteljskom objektu i domaćinstvu podnosioca zahtjeva, oduzet je skinuti mjerni uređaj zbog postojanja osnova sumnje da je izvršeno krivično djelo krađe iz člana 231. stava 1. Krivičnog zakona RS.
Protivna strana dalje navodi da je utvrđeno činjenično stanje prema Zapisniku broj 04-04/13 i djelovanje magneta na mjerni uređaj predstavljalo osnov za obračun neovlašteno utrošene električne energije koji je sačinjen 22.04.2013. godine u skladu sa odredbama Opštih uslova za isporuku i snabdijevanje električnom energijom - Prečišćeni tekst ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 90/12- u daljem tesktu: Opšti uslovi, važećih tarifnih stavova i utvrđenog činjeničnog stanja u ukupnom iznosu od 24.300,22 KM. U konkretnom slučaju, neovlašćena potrošnja je obračunata primjenom člana 91. stav 2. tačka b) Opštih uslova kao proizvod odgovarajuće obračunske snage i vremena od 16 sati dnevno za 30 dana u mjesecu, za prethodnu godinu dana od dana zamjene mjernog uređaja, a tako dobijena količina neovlašćeno utrošene električne energije umanjena za fakturisanu energiju primjenom člana 92. stav 8. Opštih uslova. Na ovako sačinjen obračun neovlašćeno utrošene električne energije protivna strana je dana 15.05.2013. godine uložila prigovor u kome je navela da se na spornom mjernom mjestu nalazi svadbeni salon "ZAM" koji ne radi sve dane u nedjelji već samo subotom i jako rijetko nedjeljom te da je oštećen jer mu je obračun sačinjen kao da je salon radio 365 dana u godini. Navedeni prigovor, koji je podnosilac dokumentovao, protivna strana je uvažila i izvršila korekciju prethodnog obračuna na način da je korigovala broj radnih dana u periodu neovlašćene potrošnje i broja časova kako slijedi za trosmjenski rad 24 časa rada, za 12 radnih dana u mjesecu, s tim što je period korekcije ostao isti. Korigovani obračun neovlašćene potrošnje iznosi 14.440,65 KM.
Dana 24.06.2013. godine protivna strana je obaviještena da su policijski službenici Odjeljenja krim policije dana 10.06.2013. godine Okružnom tužilaštvu Banja Luka podnijeli izvještaj protiv podnosioca zahtjeva zbog postojanja osnova sumnje da je izvršeno krivično djelo krađe iz člana 231. stava 1, u vezi sa članom 147. stav 23. Krivičnog zakona RS.
Regulatorna komisija je ocijenila da su stranke pribavile dovoljno dokaza na osnovu kojih se može pravilno i potpuno utvrditi činjenično stanje i donijeti pravedna odluka i bez posebnog saslušanja stranaka na formalnoj raspravi i dodatnog prikupljanja i izvođenja dokaza, te je na 69. redovnoj sjednici održanoj 30. septembra 2013. godine, donijela zaključak da se u ovom sporu donese odluka u skraćenom postupku. Na istoj redovnoj sjednici Regulatorna komisija je utvrdila i Nacrt rješenja u ovom postupku. Zaključak i nacrt rješenja su dostavljeni strankama i ostavljen im je rok od osam dana za dostavljanje komenatara na navedene akte. Na internet stranici i oglasnoj tabli Regulatorne komisije objavljeno je obavještenje za javnost o rješavanju spora u skraćenom postupku.
Pravna pouka:
Na ovaj zaključak stranke mogu podnijeti komentare Regulatornoj komisiji i to u pisanoj formi i u roku od osam dana od dana dostavljanja.
Predsjednik
Milenko Čokorilo