Skip to Content

Rješenje o odobravanju prava na podsticaj za proizvodnju el. energije u proizvodnom postrojenju - MHE "Žeželja"

Postavljeno u
Verzija prilagođena za štampanje

Broj: 01-323-10/15/R-110-120
Datum: 24. jun 2015. 

Na osnovu odredbe člana 27. Zakona o obnovljivim izvorima energije i efikasnoj kogeneraciji (Službeni glasnik Republike Srpske, broj 39/13 i 108/13), člana 190. Zakona o opštem upravnom postupku (Službeni glasnik Republike Srpske, broj 13/02, 87/07 i 50/10), člana 33. stav (1) tačka g) Poslovnika o radu Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske (Službeni glasnik Republike Srpske, broj 59/10) i člana 23. Pravilnika o podsticanju proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora i u efikasnoj kogeneraciji (Službeni glasnik Republike Srpske, broj 114/13 i 88/14), odlučujući o zahtjevu podnosioca „Mega Elektrik“ a.d. Banja Luka za odobrenje prava na podsticaj proizvodnje električne energije korišćenjem energije vodotoka rijeke Žeželje, opština Teslić, kao obnovljivog izvora energije, u proizvodnom postrojenju Mala hidroelektrana „Žeželja“, Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske je na 110. redovnoj sjednici, održanoj 24. juna 2015. godine u Trebinju, donijela
 

R J E Š E NЈ E
o odobravanju prava na podsticaj za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora u proizvodnom postrojenju
Mala hidroelektrana „Žeželja“

 

1. Podnosiocu zahtjeva „Mega Elektrik“ a.d. Banja Luka, sa sjedištem na adresi Vidovdanska br. 33 u Banjoj Luci, odobrava se pravo na podsticaj proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora energije u vidu obaveznog otkupa po garantovanoj otkupnoj cijeni u postrojenju Mala hidroelektrana „Žeželja“, izgrađenoj na k.č. broj 218/15 i 218/16 K.O. Blatnica, opština Teslić.
2. Podnosilac zahtjeva na osnovu ovog rješenja stiče pravo da zaključi ugovor sa Operatorom sistema podsticaja o ostvarivanju prava na obavezan otkup po garantovanoj otkupnoj za neto proizvedenu električnu energiju u planiranom godišnjem iznosu od 1.295.000 kWh, a pri instalisanoj snazi proizvodnog postrojenja 300 kW.
3. Pravo na podsticaj iz tačke 1. ovog rješenja daje se na period od petnaest (15) godina, a početak ostvarivanja prava na podsticaj utvrđuje se u ugovoru koji se zaključuje sa Operatorom sistema podsticaja.
4. Prilikom zaključenja ugovora o otkupu električne energije po garantovanoj otkupnoj cijeni sa Operatorom sistema podsticaja primjenjuju se cijene za hidroelektrane instalisane snage do 1 MW utvrđene Odlukom o visini garantovanih otkupnih cijena i premija za električnu energiju proizvedenu iz obnovljivih izvora i u efikasnoj kogeneraciji koja je na snazi u vrijeme zaključivanja ugovora.
5. Obračun električne energije koju podnosilac zahtjeva isporučuje u elektroenergetsku mrežu i za koju ima pravo na obavezan otkup po garantovanoj otkupnoj cijeni vrši se na osnovu očitanja na mjernom mjestu sa karakteristikama mjernih uređaja kako je navedeno u Sertifikatu za proizvodno postrojenje, Deklaraciji o mjernom mjestu broj 1475/15 od 20.02.2015. godine i kako je označeno na jednopolnoj šemi. Mjerenje i registracija električne energije isporučene u elektroenergetsku mrežu vrši se indirektnom mjernom garniturom koju čine mjerni uređaj proizvođača Landis Gyr, tip ZMG 40SCR4.4407.03, serijskog broja: 96584115, nazivnog napona 100 V i nazivne struje 5 A, pri čemu se aktivna električna energija mjeri sa klasom tačnosti 0,5, reaktivna električna energija sa klasom tačnosti 2 i aktivna snaga sa klasom tačnosti 0,5.
6. Ovo rješenje je konačno i objavljuje se na internet stranici i oglasnoj tabli Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske.
 

O b r a z l o ž e nj e
 

Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske (u daljem tekstu: Regulatorna komisija) je 2. juna 2015. godine primila Zahtjev za odobrenje prava na podsticaj u vidu obaveznog otkupa po garantovanoj otkupnoj cijeni za proizvodnju električne energije u proizvodnom postrojenju Mala hidroelektrana „Žeželja“, instalisane snage 300 kW, te planirane neto godišnje proizvodnje od 1.295.000 kWh koje je podnijelo privredno društvo „Mega elektrik“ a.d. Banja Luka (u daljem tekstu: podnosilac zahtjeva). Zahtjev je u Regulatornoj komisiji zaveden pod rednim brojem 01-323/15. Podnosilac zahtjeva je 8. juna 2015. godine dostavio dodatnu potrebnu dokumentaciju, a Regulatorna komisija je, u skladu sa članom 21. stav (6) Pravilnika o podsticanju proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora i u efikasanoj kogeneraciji (u daljem tekstu: Pravilnik o podsticanju), 16. juna 2014. godine obavijestila podnosioca zahtjeva i javnost o prijemu kompletnog zahtjeva i uputila Operatoru sistema podsticaja zahtjev za izdavanje potvrde za energiju za ovo proizvodno postrojenje.
MH „Elektroprivreda Republike Srpske“ Matično preduzeće, a.d. Trebinje kao vršilac dužnosti Operatora sistema podsticaja je 18. juna 2015. godine dostavio Regulatornoj komisiji potvrdu za energiju broj 01.01/04/1-30-77/15 na osnovu koje je utvrđeno je da postoje raspoložive količine električne energije za podsticanje u malim hidroelektranama instalisane snage do 1 MW, čime je ispunjen uslov propisan Zakonom u pogledu količina iz Akcionog plana.
Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske je na 107. redovnoj sjednici održanoj 14. maja 2015. godine, donijela Rješenje o izdavanju Sertifikata za proizvodno postrojenje Mala hidroelektrana „Žeželja“, broj 01-125-04-1/Spp-34/15 (u daljem tekstu: Sertifikat) kojim se potvrđuje da proizvodi električnu energiju koristeći obnovljivi izvor energije, a što je jedan od uslova za odobrenje prava na podsticaj. U skladu sa odredbama članova 6, 14. i 23. Pravilnika o podsticanju razmotren je zahtjev i utvrđeno je da podnosilac zahtjeva ispunjava sve kriterijume i uslove u pogledu izvora energije, snage postrojenja, planirane godišnje proizvodnje i količina koje su Uredbom planirane za podsticanje, te je podnosiocu zahtjeva odobreno pravo na obavezan otkup po garantovanoj otkupnoj cijeni za neto proizvedenu električnu energiju koja se isporučuje u mrežu u planiranom godišnjem iznosu od 1.295.000 kWh, pri instalisanoj snazi proizvodnog postrojenja na turbini 300 kW, kako je navedeno u sertifikatu za Malu hidroelektranu „Žeželja“, te je odlučeno kao u tački 1. i 2. dispozitiva ovog rješenja.
Prilikom utvrđivanja trajanja prava na podsticaj, tačka 3. dispozitiva ovog rješenja, Regulatorna komisija je postupila u skladu sa članom 20. stav (1) Pravilnika o podsticanju koji se odnosi na nova proizvodna postrojenja po kome se pravo na obavezan otkup električne energije po garantovanoj otkupnoj cijeni ostvaruje na period od petnaest (15) godina od dana početka ostvarivanja prava na podsticaj.
Na osnovu člana 5, 21. i 26. Zakona i člana 26. i 29. Pravilnika o podsticanju proizvodno postrojenje podnosioca zahtjeva se svrstava u hidroelektrane instalisane snage do 1 MW, te se prilikom zaključenja ugovora o obaveznom otkupu po garantovanoj otkupnoj cijeni sa Operatorom sistema podsticaja primjenjuje cijena iz Odluke o visini garantovanih otkupnih cijena i premija za električnu energiju proizvedenu iz obnovljivih izvora i u efikasnoj kogeneraciji koja je na snazi u vrijeme zaključenja ugovora za tu vrstu proizvodnog postrojenja.
Garantovana otkupna cijena se ne mijenja u periodu važenja ugovora, osim u slučaju donošenja posebne odluke zbog većih promjena kursa konvertibilne marke u odnosu na kurs evra, te je odlučeno kao u tački 4. dispozitiva ovog rješenja.
Tačka 5. dispozitiva ovog rješenja zasniva se na Sertifikatu, Deklaraciji o mjernom mjestu i jednopolnoj šemi ovog postrojenja.
Tačka 6. dispozitiva ovog rješenja zasniva se na odredbi člana 25. stav (1) Zakona o energetici, s obzirom na konačnost, te na odredbi člana 20. stav (3) istog Zakona, odredbi člana 20. stav (2) alineja 5. Statuta Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske - Prečišćeni tekst (Službeni glasnik Republike Srpske, broj 6/10), s obzirom na objavljivanje.
Pouka o pravnom lijeku se zasniva na odredbi člana 25. stav (2) Zakona o energetici i člana 5. i 15. Zakona o upravnim sporovima (Službeni glasnik Republike Srpske, broj 109/05 i 63/11).
Pouka o pravnom lijeku: Ovo rješenje je konačno. Protiv ovog rješenja može se pokrenuti upravni spor podnošenjem tužbe Okružnom sudu u Trebinju u roku od 30 dana od dana prijema ovog rješenja.
 

Predsjednik

Milenko Čokorilo