Skip to Content

Zaključak o rješavanju spora u skraćenom postupku - Nada Živković, Banja Luka

Postavljeno u
Verzija prilagođena za štampanje

Broj: 01-66-4/13/R-61-65
Datum: 18.04.2013. godine

Na osnovu člana 33. stav 1. tačka d). Poslovnika o radu Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske (''Službeni glasnik Republike Srpske'', broj 59/10) i člana 72. Pravilnika o javnim raspravama i rješavanju sporova i žalbi (''Službeni glasnik Republike Srpske'', broj 70/10) u postupku rješavanja spora po zahtjevu Živković Nade iz Banja Luke, protiv MH ERS ZP "Elektrokrajina“ a.d. Banja Luka, RJ "Elektrodistribucija" Banja Luka, u vezi sa tarifama po kojima se isporučuje električna energija, Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske na 61. redovnoj sjednici održanoj 18.04.2013. godine, donijela je

 

ZAKLJUČAK

Spor pokrenut zahtjevom Živković Nade iz Banja Luke, protiv MH ERS ZP "Elektrokrajina“ a.d. Banja Luka, RJ "Elektrodistribucija" Banja Luka, u vezi sa tarifama po kojima se isporučuje električna energija, rješavaće se u skraćenom postupku.

O b r a z l o ž e nj e

Dana 01.02.2013. godine Živković Nada iz Banja Luke (u daljem tekstu: podnosilac zahtjeva), pokrenula je postupak rješavanja spora kod Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske (u daljem tekstu: Regulatorna komisija), protiv MH ERS ZP "Elektrokrajina" a.d. Banja Luka, RJ "Elektrodistribucija“ Banja Luka (u daljem tekstu: protivna strana), u vezi sa tarifama po kojima se isporučuje električna energija, odnosno u vezi sa osporavanjem obračuna neovlaštene potrošnje, koji se odnosi na njeno mjerno mjesto. Podnosilac zahtjeva ističe da je od protivne strane zadužena za iznos od 3.691,08 KM po osnovu obračunate neovlaštene potrošnje. Takođe, navodi da je nalazom Republičkog zavoda za metrologiju i standardizaciju konstatovano da je brojilo mjerilo električnu energiju na štetu krajnjeg kupca, te da su na brojilu falsifikovani olovni žigovi. S obzirom da negira da je preduzimala nedozvoljene radnje na brojilu, podnosilac zahtjeva traži da ovaj prigovor razmotri i Regulatorna komisija.

Protivna strana je na zahtjev Regulatorne komisije dana 01.04.2013. godine dostavila izjašnjenje o zahtevu podnosioca za pratećom dokumentacijom. U izjašnjenju je navedeno da je na mjernom mjestu podnosioca zahtjeva dana 21.12.2012. godine izvršena kontrola mjernog mjesta, kojom prilikom je konstatovano da se na brojilu broj 78291, nalaze falsifikovane "državne" plombe. Istog dana navedeno brojilo je zamijenjeno i dostavljeno na kontrolu ispravnosti u Republički zavod za standardizaciju i metrologiju. U izjašnjenju se dalje navodi da je nakon izvršene kontrole ispravnosti Republički zavod za standardizaciju i metrologiju aktom broj 05.3/11/393-17-27/13, konstatovao da se na trofaznom elektronskom brojilu tipa "Enel" nalazi falsifikovan olovni žig ovog zavoda, te da je utvrđena neispravnost pri ispitivanju brojila kod prekida dvije faze napona. Imajući u vidu naprijed navedeno, protivna strana je podnosiocu zahtjeva po osnovu neovlaštene potrošnje obračunala i fakturisala iznos od 3.691,08 KM za period od godinu dana, a na osnovu odredbi Opštih uslova za isporuku i snabdijevanje električnom energijom (u daljem tekstu: Opšti uslovi). Protivna strana je u izjašnjenju navela i da je iznos naknade po osnovu obračunate neolaštene potrošnje umanjen za električnu energiju koja je registrovana na brojilu u periodu za koji je obračunata neovlaštena potrošnja, a istakla je i da podnosiocu zatjeva nije izvršena obustava isporuke električne energije.

Regulatorna komisija je ocijenila da su stranke pribavile dovoljno dokaza na osnovu kojih se može pravilno i potpuno utvrditi činjenično stanje i donijeti pravedna odluka bez posebnog saslušanja stranaka na formalnoj raspravi i dodatnog izvođenja dokaza, pa je na 61. redovnoj sjednici održanoj 18.04.2013. godine, donijela zaključak o rješavanju ovog spora u skraćenom postupku, a sve u skladu sa članom 72. Pravilnika o javnim raspravama i rješavanju sporova i žalbi.

Pravna pouka:
Na ovaj zaključak stranke mogu podnijeti komentare Regulatornoj komisiji i to u pisanoj formi i u roku od 10 dana od dana dostavljanja.

Predsjednik
Milenko Čokorilo