Skip to Content

Zaključak o rješavanju spora u skraćenom postupku - Petar Aničić, Banja Luka

Postavljeno u
Verzija prilagođena za štampanje

Broj: 01-16-4/13/R-61-56
Datum: 18.04.2013. godine

Na osnovu odredbi člana 33. stav 1. tačka d. Poslovnika o radu Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske (''Službeni glasnik Republike Srpske'', broj 59/10) i člana 72. Pravilnika o javnim raspravama i rješavanju sporova i žalbi (''Službeni glasnik Republike Srpske'', broj 70/10), u postupku rješavanja spora po zahtjevu Aničić Petra iz Banja Luke, Ul. Braće Podgornika broj 8, protiv MH ERS ZP "Elektrokrajina" a.d. Banja Luka, RJ "Elektrodistribucija'' Banja Luka, u vezi sa tarifama po kojima se električna energija isporučuje, odnosno osporavanjem obračuna neovlašćeno utrošene električne energije, Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske, na 61. redovnoj sjednici, održanoj 18.04.2013. godine u Trebinju, donijela je

 

Z A K LJ U Č A K

Spor pokrenut zahtjevom Aničić Petra iz Banja Luke protiv MH ERS ZP "Elektrokrajina" a.d. Banja Luka, RJ "Elektrodistribucija“ Banja Luka, u vezi sa tarifama po kojima se električna energija isporučuje, odnosno osporavanjem obračuna neovlašćeno utrošene električne energije, rješavaće se u skraćenom postupku.

 

O b r a z l o ž e nj e

Podneskom od 10.01.2013. godine, naslovljenim kao "Žalba na odgovor ZP "Elektrkorajina" Banja Luka Organizaciona jedinica Elektrodistribucija Banja Luka", Aničić Petar iz Banja Luke (u daljem tekstu: podnosilac zahtjeva), pokrenuo je postupak rješavanja spora kod Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske (u daljem tekstu: Regulatorna komisija), protiv MH ERS ZP "Elektrokrajina" a.d. Banja Luka, RJ "Elektrodistribucija“ Banja Luka (u daljem tekstu: protivna strana), u vezi sa tarifama po kojima se isporučuje električna energija. Podnosilac u zahtjevu navodi, da se ne smatra odgovornim za neovlašćeno korišćenje električne energije za koje ga protivna strana tereti iznosom od 3.330,32 KM.

Na traženje Regulatorne komisije od 31.01.2013. godine, protivna strana je dana 22.03.2013. godine dostavila izjašnjenje i dokumentaciju u vezi sa zahtjevom podnosioca. U izjašnjenju je, između ostalog navedeno, da je prijava mjernog mejsta podnosioca izvršena 01.09.2005. godine, da je podnosilac predao priključak u vlasništvo distributera, te da je mjerno mjesto dostupno za očitanje, redovno se očitava i ispostavljaju računi. Protivna strana dalje navodi da je dana 05.10.2012. godine izvršena kontrola mjernog mjesta, a dana 22.10.2012. godine zamjena mjernog uređaja, a podaci o skinutom i postavljenom mjernom uređaju evidentirani su u Potvrdi o zamjeni brojila. Skinuti mjerni uređaj broj 149753 dostavljen je 29.10.2012. godine na kontrolu ispravnosti Republičkom zavodu za standardizaciju i metrologiju, Odjeljenje za verifikaciju Banjaluka, koji je u svom izvještaju koji je dostavljen 22.11.2012. godine konstatovao da se na trofaznom elektronskom brojilu aktivne energije tipa TEB054A2N serijski broj 149753/2002 proizvođača Mikroelektronika nalazi oštećen (otvaran) olovni žig RS9 116 12 Republičkog zavoda za standardizaciju i metrologiju, te je ustanovljena neispravnost ovog  mjernog uređaja po dvije faze. Protivna strana navodi da je 19.11.2012. godine podnosiocu zahtjeva dostavljen obračun neovlašćene potrošnje za period od godinu dana primjenom odredbi člana 89. - 92. Opštih uslova za isporuku i snabdijevanje električnom energijom - Prečišćeni tekst ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 90/12) - u daljem tekstu: Opšti uslovi.

Regulatorna komisija je ocijenila da su stranke pribavile dovoljno dokaza na osnovu kojih se može pravilno i potpuno utvrditi činjenično stanje i donijeti pravedna odluka bez posebnog saslušanja stranaka na formalnoj raspravi i dodatnog izvođenja dokaza, pa je na 61. redovnoj sjednici održanoj 18.04.2013. godine u Trebinju, donijela zaključak o rješavanju ovog spora u skraćenom postupku, a sve u skladu sa članom 72. Pravilnika o javnim raspravama i rješavanju sporova i žalbi.

Pouka o pravnom lijeku:

Na ovaj zaključak, stranke mogu Regulatornoj komisiji za energetiku Republike Srpske podnijeti komentare u pisanoj formi u roku od 10 dana od dana prijema ovog zaključka.

Predsjednik
Milenko Čokorilo