Skip to Content

Rješenje sa redovne nadzorne provjere - "Rafinerija nafte" a.d. Brod

Postavljeno u
Verzija prilagođena za štampanje

Broj: 01-477-6/11
Datum: 03.11.2011.

Na osnovu odredbe člana 9. stav 2. tačka đ, Zakona o nafti i derivatima nafte (''Službeni glasnik Republike Srpske'', broj 36/09), člana 190. stav 1. i 2. Zakona o opštem upravnom postupku (''Službeni glasnik Republike Srpske'', broj 13/02 i 50/10), člana 33. stav  1. tačka g. i člana 46. stav 4. Poslovnika o radu Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske ("Službeni glasnik Republike Srpske", broj 59/10) i člana 73. stav 1. Pravilnika o izdavanju dozvola (''Službeni glasnik Republike Srpske'', broj 39/10), nakon izvršene redovne nadzorne provjere u "RAFINERIJI NAFTE " a.d. BROD, Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske na 34. redovnoj sjednici održanoj 03.11.2011. godine, donijela je

RJEŠENJE
o preduzimanju mjera nakon obavljene redovne nadzorne provjere

I  NALAŽE SE "RAFINERIJI NAFTE " a.d. BROD, korisniku dozvole za obavljanje djelatnosti proizvodnje derivata nafte i dozvole za obavljanje djelatnosti skladištenja nafte i derivata nafte, preduzimanje sljedećih mjera i aktivnosti u cilju ispunjenja uslova iz izdatih dozvola, po tačkama kako slijedi:

6.2. Ispunjavanje tehničkih, operativnih i organizacionih uslova za obavljanje djelatnosti proizvodnje derivata nafte

Nakon puštanja u rad nove procesne linije (NLP) i isključenja pojedinih sekcija u procesu prerade stare linije (SLP) obavezuje se korisnik dozvole da dostavi  nove "Osnovne tehničke podatke o proizvodnji derivata nafte" u skladu sa Tabelom B iz uslova dozvole, bez odlaganja.

6.3. Regulisanje odnosa sa drugim učesnicima na tržištu nafte i derivata nafte

Dostaviti pregled aktivnosti koje su provedene od početka 2010. godine do dana izvođenja nadzorne provjere u " Rafineriji nafte" a.d. Brod na regulisanju odnosa sa "Optima grupom" a.d. Banjaluka vezano za usluge prerade sirove nafte, bez odlaganja.

 6.7. Finansijska stabilnost i finansijske garancije za poslovanje

Preduzeće je dužno da redovno analizira i ocjenjuje svoj finansijski položaj radi obezbjeđenja finansijske stabilnosti poslovanja, što predstavlja trajnu aktivnost.

6.9.Kvalitet derivata nafte

Obavezuje se korisnik dozvole da po dobijanju rješenja o akreditaciji laboratorije, bez odlaganja obavijesti Regulatornu komisiju.

6.10. Zaštita životne sredine (dozvola za proizvodnju) i tačka 6.9. (dozvola za skladištenje)

Obavezuje se korisnik dozvole da po dobijanju rješenja za ekološku dozvolu, bez odlaganja dostavi kopiju Ekološe dozvole Regulatornoj komisiji.

6.11.Upravljanje rizikom od potencijalnih opasnosti i otklanjanje oštećenja na sistemu (dozvola za proizvodnju) i tačka 6.10. (dozvola za skladištenje)

Obavezuje se korisnik dozvole da obavijesti Regulatornu komisiju o zaključenju ugovora o sanaciji gudronske jame, a nakon izvršene rekonstrukcije i sanacije prostora za odlaganje otpada da dostavi upotrebnu dozvolu za odlagalište otpada (gudronska jama), bez odlaganja. 

6.16. Izvještavanje Regulatorne komisije

Izvještavanje prema Regulatornoj komisiji obavljati u skladu sa tačkom  6.16. uslova dozvole, kao trajnu aktivnost.

6.17. Sporovi i žalbe

Polugodišnje dostavljati Regulatornoj komisiji izvještaje o stanju sudskih sporova.

6.18. Uvođenje i primjena sistema kvaliteta

Korisnik dozvole treba nastaviti aktivnosti  na uvođenju sistema kvaliteta po ISO 9001, ISO14001 i ISO 18001 u svoj poslovni sistem i da ga primjeni prije isteka važenja dozvola za obavljanje djelantosti. 

II   Ovo rješenje je konačno i stupa na snagu danom donošenja, a objavljuje se na oglasnoj tabli i internet stranici Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske.

Obrazloženje

"RAFINERIJA NAFTE" a.d. BROD je korisnik dozvole za obavljanje djelatnosti proizvodnje derivata nafte i dozvole za obavljanje djelatnosti skladištenja nafte i derivata nafte koje su izdate rješenjem Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske (u tekstu ovoga rješenja: Regulatorna komisija) broj 01-536-4/10 od 26.11.2010. godine i broj 01-535-16/10 od 26.11.2010. godine.

Na osnovu odredbe člana 9. stav 2. tačka đ, Zakona o nafti i derivatima nafte i odredbom člana73. stav 1. Pravilnika o izdavanju dozvola, kod korisnika dozvole je u periodu 13-15. septembra 2011. godine obavljena redovna nadzorna provjera od strane tima za nadzornu provjeru koji je imenovan Rješenjem Regulatorne komisije broj 01-777-2/11 od 25.08.2011. godine. U toku sprovođenja nadzora, članovi tima za nadzornu provjeru su, pregledom dokumentacije i njenim izuzimanjem, uvidom u stanje postrojenja i opreme, te prikupljanjem informacija od odgovornih lica korisnika dozvole, vršili provjeru usaglašenosti stvarnog stanja sa uslovima izdatih dozvola.

Nakon sprovedene nadzorne provjere utvrđeno stanje je konstatovano u Izvještaju sa redovne nadzorne provjere koji je dana 11.10.2011. godine upućen korisniku dozvole radi davanje komentara. U ostavljenom roku korisnik dozvole je dostavio komentare kojima nisu date primjedbe na utvrđeno stanje niti na predložene mjere, osim predloženog roka za mjeru iz tačke 6.11. "Upravljanje rizikom od potencijalnih opasnosti i otklanjanje oštećenja na sistemu" (dozvola za proizvodnju), odnosno 6.10. (dozvola za skladištenje). Korisnik dozvole je ukazao da se ne može ispoštovati rok za izvještavanje mjere iz tačke 6.11, odnosno 6.10. uslova dozvole, budući da još nije zaključen ugovor o sanaciji gudronske jame. Uvažen je komentar korisnika dozvole na rok za izvršenje predložene mjere iz tačke 6.11, odnosno 6.10, te je o ovoj mjeri odlučeno kao u dispozitivu ovoga rješenja.

Mjere utvrđene ovim rješenjem imaju cilj da korinik dozvole obezbjedi poštovanje uslova izdatih dozvola za obavljanje djelatnosti proizvodnje derivata nafte i obavljanje djelatnosti skladištenja nafte i derivata nafte.

Na 34. redovnoj sjednici održanoj 03.11.2011. godine, a nakon što je razmotren Izvještaj sa redovne nadzorne provjere sa prijedlogom mjera, te komentari korisnika dozvole, Regulatorna komisija je donijela rješenje o preduzimanju mjera kao u dispozitivu ovoga rješenja.

Pravna pouka:  

Ovo rješenje je konačno. Protiv ovog rješenja može se pokrenuti upravni spor podnošenjem tužbe Okružnom sudu u Trebinju u roku od 30 dana od dana prijema rješenja.

   

Predsjednik

Milenko Čokorilo